מה ההבדל בין טבעי לאורגני?

שיחות רבות עם לקוחותי, הבהירו לי שהמושגים אורגני וטבעי מעורבבים לנו זה בזה. מה שנראה לנו מובן מאליו אינו תמיד כזה.
האמת, שאנחנו לא ממש אשמים בבלבול כי המצב בשטח אכן מבלבל.
בשנים האחרונות טרנד השאיפה לחזור אל הטבע, גדל מעבר לתחום המזון וחדר עמוק גם אל עולם הטיפוח.  נוצר מצב שהשימוש במילים טבעי ואורגני הפך להיות שגור בפי כל, כל כך שגור עד שהרבה פעמים משתמשים בשתי מילים אלו כבעלות משמעות זהה ולכן אני מרגישה שיש לעשות קצת סדר בבלגן.

20150618103636

טבעי

 

ההגדרה המילונית של טבעי היא כל מה ש"מקורו בטבע. לא מלאכותי ולא מעובד" ההגדרה די ברורה אבל המציאות בשטח מציבה לנו הרבה מצבים מן התחום האפור.

יצרנים רבים הבינו שהשימוש במילה טבעי, מושך לקוחות וכך הפכה המילה ממילה המתארת מוצר מסויים למילה שבכוחה למכור אותו.

הזוי, אבל בימינו היצרן בהחלט יכול להתהדר בתווית טבעי גם אם המוצר מכיל אחוז קטן של רכיבים טבעיים מכיון שאין גוף שקבע קריטריונים לשימוש במינוח "טבעי"

בואו ניקח לדוגמה מוצר טיפוח כמו שמפו, המכיל פעילי שטח, משמרים ומתחלבים  שעובדו במעבדה. כדי שהמילה תתנוסס עליו בגאווה צריך היצרן להוסיף באחוז מינימלי תמציות צמחיות כאלו ואחרות והנה לנו מוצר "טבעי"

כדי לדעת אם מוצר טבעי באמת צריך להיות איש מקצוע בתחום שיכול לקרוא את רשימת הרכיבים וגם להבין אותה לעומק. רובנו לא כאלה וכך נוצר מצב שהגדרת מוצר כטבעי היא לא הגדרה ברורה. וגם מוצרים טבעיים באמת מתקבלים אצל הלקוחות בספק רב.

(אני לא נכנסת לשאלה אם מוצר טבעי טוב יותר ממעובד. בעיני התשובה לכך ברורה אבל זה כבר נושא בפני עצמו)

 

20150618101215

אורגני

ההגדרה המילונית של אורגני הוא כל מה ש" גדל בתנאים טבעיים, ללא הדברה, רעלים, כימיקלים"  

בפועל כשמדברים על מוצר אורגני (תזונה או טיפוח) בעצם מדברים על אופן גידולו והפקתו.

כדי להגדיר מוצר אורגני ישנם גופים בינלאומים שאחראים להגדרת תו תקן ואישור מוצרים קוסמטיים. הגדול בינהם הוא ארגון אקוסרט אשר ממש בימים אלו מקיים כנס שנתי בנושא ודן בהיבטים שונים של קוסמטיקה ברת קימה (Sustainable Cosmetics)

לפי עקרונות הטיפוח האורגני יש מספר חומרים אסורים לשימוש:  סודיום לורייל סולפט (SLS): חומר מקציף נפוץ מאוד,עלול לגרום לגירוי בעיניים ובעור, חשוד כמסרטן,  אלומיניום מופיע בדאודורנטים, אוטם את הנקבוביות בעור, עלולים לגרום לרגישויות בעור . חשוד כמסרטן. תוצרי לוואי של תעשיית הנפט כמו שמן מינרלי, וזלין,  פרפין ושמן פרפין ,  פארבנים  חומרים משמרים, עלולים לגרום לאלרגיות וחשודים כמסרטנים.  צבעי מאכל סינטטיים, תמציות ריח סינטטיות,  חומרים מהונדסים גנטית וננו טכנולוגיה  חלקיקים זעירים העלולים לחדור לעומק העור.

חסרונות?  גם כאן יש.

לכאורה, המצב בשטח הרבה יותר מוסדר וברור כשמדובר במוצרים אורגנים.

בפועל גם כאן הנושא פרוץ יחסית ויש גם חסרונות במוצרים אורגניים: המוצר יהיה יקר הרבה יותר ממוצר מקביל לא אורגני (גם חומרי הגלם האורגניים עולים יותר מכיון שגידולם מורכב ויקר יותר מגידול לא אורגני וגם השגת האישור עצמו עולה כסף) . החיסרון הנוסף הוא שמחקרים לא הצליחו להוכיח באופן חד משמעי שאורגני בריא יותר/ מזין יותר ממוצרים שאינם אורגניים.

הנושא הכספי הנדרש מכל מי שרוצה לקבל אישור כזה גם הוא בעייתי. אני יכולה לספר מן הצד האישי משפחתי שאת מטעי הזיתים שלנו אנו לא מרססים בחומרי הדברה המכילים כימיקלים מזיקים אלא בהדברה ביולוגית שאינה פוגעת בעץ ובזיתים. בפועל המטע הוא אורגני לחלוטין. באופן רשמי העלויות הכרוכות בקבלת הכרה ואישור כשמן אורגני אינן מוצדקות כלכלית מבחינתנו ומצד מגדלים קטנים אחרים.

בתור יצרנית ומפתחת מוצרי טיפוח היה לי חשוב שמוצרים לפנים יהיו טהורים ונקיים ככל האפשר מכימיקלים מזיקים ולכן סרום הפנים שלנו למשל מיוצר משמני עילית משובחים שהם גם בכבישה קרה וגם אורגניים. תחושת הבטן שלי וההגיון הבריא אומר שמריחת מוצרים שאינם מכילים חומרי הדברה בריאה יותר. עם זה אני לא מתווכחת.

20150618100337

לסיכום

מוצר טבעי הוא מוצר שרכיביו הנם טבעיים, שהופקו מן הטבע ולא עברו עיבוד. החוק אינו קובע עדיין כמה אחוזים מן המוצר צריכים להיות טבעיים בשביל להיקרא ככזה.

מוצר אורגני הוא מוצר טבעי, שדרך הפקתו או גידולו ללא שימוש בכימיקלים וחומרי הדברה.

מכאן שמוצר אורגני הוא טבעי אבל לא בהכרח להפך. לא כל מוצר טבעי הוא אורגני.

אם חשוב לנו, כלקוחות, להשתמש במוצרים טבעיים חשוב שנפעיל שיקול דעת מעבר לכתוב בגדול על חזית האריזה. חשוב שנקפיד לקרוא את רשימת הרכיבים. בכל מוצר רשימת הרכיבים כתובה בסדר כמותי יורד. רכיבים הנמצאים במוצר בריכוז גבוה יופיעו ראשונים לעומת רכיבים בריכוז נמוך.  אם רכיב טבעי נמצא בסוף הרשימה כמותו ביחס לשאר הרכיבים נמוכה.

לפעמים, לא כל מה שמובטח לנו כטבעי הוא באמת כך ולפעמים, גם מוצר שאין לו חותמת אורגנית הוא קרוב מאוד להיות כזה .

מוזמנים לחנות האינטרנטית שלנו, לעקוב אחרינו בדף האינסטגרם או בבפינטרסט .

.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s